plajda-şapka-takan-kadın

Şapka Deyip Geçmeyin!

Giysilerin hayatımızdaki yeri önemlidir. Fakat bütün bu önem, giysileri tamamlayan aksesuarlar olmadan eksik kalır. Bu tamamlayıcı aksesuarlardan en önemlisi de yüzyıllardır kadın erkek demeden dolaptaki yerini kaybetmeyen şapka.

Şapkanın Tarihçesine Kısa bir Bakış 

Şapka, 17. yüzyıldan itibaren İngiltere’deki seri üretimle yayılmaya, 18. yüzyılda statü sembolü olarak önem kazanmaya ve 1920’lerden itibaren de moda dünyasına damga vurmaya başladı.

Soğuktan koruma işlevine sahip olması ile toplumun her kesim tarafından bir zorunluluk gibi tercih edilen bu aksesuar, 19. yüzyılda ile birlikte kadınların şapkalarına kurdeleler, çiçekler ve tüyler eklemesi ile moda dünyasına yeni bir aksesuar eklendi: Şapkalar.

Süperstar Şapkalar

Süperstar şapkalı kadın

Gelişen sinema sektörünün topluma etki etmeye başladığı ve bir çok akıma yön verdiği 1950’lerde ise ünlü Hollywood yıldızları oynadıkları filmlerde taktıkları şapkalarla modası asla geçmeyecek şapka modellerini dünyaya tanıttı. Bugün büyük defilelerde, önemli tasarımcıların kreasyonlarında fötr, chilote cap, ascot cap, akubra, chupalla, cloche, gastby, stetson ve ushanka gibi şapka türlerini görmek gayet doğal bir durum.

Yıllar geçse de şapkanın geçmişten gelen tasarımsal mirasını bugün bir çok markanın kreasyonunda farklı renk ve işçiliklerle görmek mümkün. Üzerinden yıllar da geçse Charlie Chaplin’in melon şapkası, Frank Sinatra’nın fötr şapkası ya da Brigitte Bardot’nun geniş şapkaları her zaman hayatımızda olacak. Onları hatırladığımızda, kafalarındaki bir aksesuar olarak gözümüzün önüne gelen şapkalar yıllar boyu söz sahibi olmaya devam edecek ve stilimizdeki en şık tamamlayıcı olarak yerini korumaya devam edecek.

Yıldızlaşan Şapkalar

2020’li yıllarda yine bu kültürel mirasın devamı olarak belli başlı şapka modelleri diğerlerinden bir adım önde görülüyor. Riviera stilinin yakalamak isteyenler için denizci şapkaları, hem güneşten hem de yağmurdan koruyan pelerin şapkalar, farklı kumaşlar ve renklerle 4 mevsim ayrı seçenekler sunan balıkçı şapkaları,  modası asla geçmeyen kovboy şapkaları, ve 1950’lerin Hollywood starlarına göz kırpan büyük ve geniş şapkalar, ayakkabılarda görmeye alıştığımız kristal, payet ve tüllerin hakim olduğu, Gatsby görkemini üzerinde taşıyan işlemeli şapkalar ve Amerika’dan dünyaya yayılan ve ait olduğu sporun sınırlarını aşıp her kesimden insanı stilini tamamlayan beyzbol şapkaları…

Favori şapkalarınız ATÜ Butikler’de sizi bekliyor. Keşfetmek isterseniz, bir dahaki seyahatinizde buluşmak üzere.

Sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Share on facebook
Facebook'da Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on linkedin
Linkedin'de Paylaş
Share on pinterest
Pinterest'de Paylaş